Jak správně kupovat ryby? Co nejčerstvější z volného lovu, u mražených hledejte označení „seafrosen“
O rybách a rybím mase si povídáme s Ing. Hanou Stříteckou z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Hradec Králové a také ředitelkou spolku Fér Potravina. Rybí maso by totiž mělo být pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Obecně Češi jedí méně ryb, než je doporučované množství.
Ryby a vodní živočichové jsou pro lidskou výživu velmi významní. Obsahují dobře stravitelnou bílkovinu, velmi potřebné esenciální polynenasycené aminokyseliny, hlavně n-3, ale i velké množství minerálních látek a vitamínů (např. zinek, jód, vápník, selen, vitamíny D a B). Na druhou stranu pro některé osoby jsou problematické, alergenní, a proto patří mezi složky potravin, které musí být na obale uvedeny jako alergen.
Ing. Hana Střítecká, DiS., Ph.D.
Nutriční terapeutka, chemická technoložka, vysokoškolská pedagožka z Ústavu Preventivního lékařství LF UK v Hradci Králové a ředitelka spolku Fér potravina. Ve své praxi se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou, technologických postupech výroby potravin a orientováním se v jejich nabídce.
Ryby patří dokonce k jedné z nejstarších potravin. Člověk jedl lovené ryby už v mladší době kamenné. Ani rybí farmy nejsou výdobytkem současnosti, první zmínky o rybích farmách jsou z Číny z roku 460 př.n.l., u nás v listině kladrubské z r.1115. Největší rozmach rybářství u nás nastal v 16. století, tehdy jsme byly vzorem pro všechny okolní země.
Vzhledem k rychlé zkáze rybího masa byste měli kupovat chlazené ryby co nejčerstvější. Pomoci vám může vzhled ryby.
Ing. Hana Střítecká, ředitelka spolku Fér potravina
Podle výživových doporučení bychom měli každý sníst ročně asi 17 kg ryb. V reálu ale konzumujeme jen 5-6 kg/os/rok, což je hodně za celo-evropských průměrem (11kg/os/rok) na tož pak třeba za Japonskem (70kg/os/rok).
Jakou rybu bychom si měli koupit?
Nejlépe mořskou a z volného lovu, nikoli z farmy. Dnes existují firmy, které jsou schopny Vám do druhého dne dovézt čerstvé chlazené ryby na místo určení, taktéž většina rybářství nabízí prodej ryb přímo na svých sádkách, i farmářské trhy mají v nabídce čerstvé ryby nebo výrobky z nich, ale i tak většinu poptávky pokrývají řetězce.
Čtěte také
Ryby ať už mořské nebo sladkovodní v obchodech můžeme potkat jako čerstvé, chlazené, mražené nebo opracované (file), případně v podobě konzerv, salátů nebo tzv surimi - což je imitace krabího masa. Nekuchané ryby dobře zchlazené ledem se uchovávají čerstvé po dobu 5-7 dní, kuchané až 14.
Nicméně vzhledem k rychlé zkáze rybího masa byste měli kupovat chlazené ryby co nejčerstvější. Pomoci vám může vzhled ryby - má jasné, čiré, vypuklé oči, červená žábra, její povrch je lesklý, vlhký a kryt slizem, při tlaku prstem na masitou část se vytvořený důlek po chvíli vyrovná, hlavně čerstvá ryba je cítit pouze rybinou, nikoli zatuchle.
U mražené ryby bychom měli koukat na množství ledu v obale - jednak může značit opakované rozmražení anebo větší množství tzv. přídatné vody.
Co všechno můžeme najít u označení ryb?
Vzhledem k tomu, že se jedná o živočišný výrobek, tak tzv. „ovál", kde první zkratka je země, kde došlo ke konečnému zpracování a dolní stát, z něhož ryby pochází.
Čtěte také
Dále musí být uvedeno, zda se jedná o rybu z volného lovu (zde bývá označena i oblast, kde se loví) - „uloveno v moři/sladkých vodách" nebo zda pochází z farmy - „pochází z chovu"., datum spotřeby, adresa výrobce nebo dovozce, název ryby a způsob zpracování.
Uvádět složení se u čerstvých nebo zchlazených ryb nemusí, protože zde se žádné přídatné látky (E) použít ani nesmí. U mražených už tomu tak není, zde se k udržení „čerstvého vzhledu" používá tzv. glazování - až do 10% hmotnosti výrobku se nastříkne vodou. Kombinací tohoto „glazování" a „křehčení" tak některé zamrazené ryby obsahují i více než 50 % vody.
K takovému zpracování se používají i polyfosfáty, které pak vodu vážou v rybím mase. Nicméně při užití více jak 5 % vody musí být tato skutečnost uvedena na obale.
Čtěte také
Další údaje, které můžeme (není povinnost uvádět) jsou o způsobu uchování hned po ulovení. Zde rozeznáváme kategorie - Seafrosen -zpracována a zmražena hned na lodi, doublefrosen - neopracované zamraženy na lodi, na pevnině rozmraženy-opracovány a znovu zmraženy, landfrzen-na lodi uloženy na ledu, na pevnině opracovány a zmraženy. Nejlepší jsou samozřejmě seafrosen, u doublefrosen se nejčastěji setkáváme s výše uvedeným glazováním.
Takže co závěrem? Kupujte ryby co nejčerstvější z volného lovu, pokud kupujete mraženou, kontrolujte, zda není ve výrobku přidaná voda a hledejte označení seafrosen, tím se totiž výrobci rádi chlubí.
Celou rybí radioporadnu s Ing. Hanou Stříteckou, ředitelkou spolku Fér potravina, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Rybí filé s hlívou ústřičnou. Netradiční spojení chutí ryb a hub
Houby sice v lesích příliš nerostou, ale hlívu ústřičnou si můžete koupit prakticky skoro v každém obchodě ovocem a zeleninou. Hlíva ústřičná nejen, že výborně chut...
-
Chránila bych žraloky. Jezme naše ryby. MUDr. Kateřina...
Už od začátku roku nám i vám radí doktorka Kateřina Cajthamlová, jak se dostat do kondice. Snaží se o to i 7 rozhlasových pracovníků, kteří se snaží zlepšit nejen t...
-
Zdravé zpracování masa a jeho ideální příprava! Rady Hany Střítecké, ředitelky spolku Fér potravina
Maso, zejména pak červené nebo opracované do podoby uzenin, je velmi často spojováno s kardiovaskulárními nemocemi, případně i některými nádorovými onemocněními.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.